CRM1206-FX-10R0ELF
Mfr.Part #
CRM1206-FX-10R0ELF
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package/Case
Datasheet
CRM1206-FX-10R0ELF
Description
RES SMD 10 OHM 1% 1/2W 1206
Stock
385103
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
10 Ohms
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%